Jak rozmawiać z lekarzem

Jak wiadomo, właściwe życie z wirusem HIV oznacza codzienną dbałość o swój stan zdrowia. Wymaga także bliskiej współpracy z lekarzem i całym zespołem medycznym. Wspólna praca umożliwia opracowanie planu walki z wirusem, zapobieganie innym infekcjom i poprawę jakości życia. Wizyta u lekarza, pozwalająca na ocenę i omówienie najnowszych wyników badań, powinna mieć miejsce co 3 do 4 miesięcy.
Istnieje wiele badań, dzięki którym lekarz może okresowo oceniać ogólny stan zdrowia pacjenta z HIV, śledzić progresję choroby i wybrać najlepszy sposób postępowania w leczeniu danego pacjenta. Badania te pomagają także określić czynniki ryzyka związane z występowaniem innych chorób.
Im więcej pacjent wie o HIV, jego wpływie na organizm i sposobach leczenia, tym łatwiej mu rozmawiać o swoim stanie zdrowia z lekarzem. Określenie i ocena potencjalnych problemów możliwie wcześnie ułatwia choremu kontrolę własnego stanu zdrowia i radzenie sobie ze skutkami ubocznymi leczenia.

Kilka rad, jak przygotować się do kolejnej wizyty u lekarza

  • Przed wizytą u lekarza zapisz swoje pytania. Dzięki temu w czasie wizyty w gabinecie uda się omówić wszystkie wątpliwości.
  • Zrób listę nowych i dotychczas występujących objawów zakażenia HIV, skutków ubocznych leczenia, doświadczanych reakcji alergicznych i wszystkich przyjmowanych leków, zarówno tych na receptę, jak i tych sprzedawanych bez recepty, homeopatycznych czy ziołowych.
  • Szczerze powiedz lekarzowi, czy dokładnie przestrzegasz harmonogramu leczenia. Opowiedz też o wszystkich dawnych i obecnych zachowaniach wysokiego ryzyka, takich jak seks bez zabezpieczeń czy dzielenie tej samej igły w czasie przyjmowania dożylnych narkotyków.
  • Weź ze sobą kartkę i długopis, aby móc robić notatki. Zapis odpowiedzi i porad lekarza może przydać się później.
  • Przed wizytą dowiedz się jak najwięcej o swojej chorobie. Im więcej wiesz, tym łatwiej rozmawiać z lekarzem o bardziej skomplikowanych aspektach choroby i leczenia.

Ważne pytania, które należy zadać lekarzowi w następujących stadiach choroby:

Choroba wskazująca na AIDS (liczba komórek CD4 < 200/mm3)

Linki zewnętrzne

Klikając na powyższe linki do zewnętrznych serwisów, zostaniesz przeniesiony na strony Internetowe, na których nie obowiązuje nasza polityka prywatności.